company logo
company logo

Realizacje

Baza wojskowa Hinterstoisser

23 wrz 2024

Placeholder for blog post feature image
Placeholder for blog post feature image
Placeholder for blog post feature image

Zeltweg

Austria

24 bramy kasetowe SPACELITE® (specjalne wykonanie o wymiarach 17 × 7,5 m)

Baza wojskowa Hinterstoisser – Nowoczesny obiekt techniczno-logistyczny


✅ Typ bramy: brama kasetowa SPACELITE®
✅ Ilość: 24 bramy
✅ Wypełnienie: panele z włókna szklanego Brilliant (półprzezroczyste)
✅ Dodatki: dolne segmenty z przeszkleniami szklanymi dla lepszej widoczności
✅ Funkcja: maksymalne doświetlenie wnętrza światłem dziennym
✅ Przeznaczenie: hala serwisowa dla pojazdów wojskowych
✅ Zalety: odporność na warunki atmosferyczne, oszczędność energii, trwałość materiału


W 2007 roku firma Butzbach miała okazję zrealizować jedno z największych zleceń w swojej historii. Klientem tego dużego projektu była Południowa Administracja Budownictwa Wojskowego (Heeresbauverwaltung Süd) Republiki Austrii.

Miejsce instalacji znajdowało się na terenie bazy lotniczej Hinterstoisser w Zeltweg, w Styrii (Austria). Obecnie baza lotnicza, nazwana na cześć austriackiego pioniera lotnictwa Franza Hinterstoissera, służy do nadzoru powietrznego oraz jako centrum szkoleniowe i symulacyjne dla samolotów Eurofighter austriackich sił zbrojnych. W ramach realizacji projektu cały teren został przebudowany i odnowiony.

Dla dwunastu nowych hangarów dla Eurofighterów wyprodukowano, dostarczono i zamontowano 24 nowo opracowane bramy segmentowe SPACELITE. Każda z bram segmentowych 180 o wymiarach 17,0 m x 7,5 m została wykonana z profili aluminiowych i wypełnienia z włókna szklanego w odcieniu Brilliant.

Dodatkowo każda brama została wyposażona w cztery okna podglądowe. W hangarach zamontowano po dwie bramy naprzeciwko siebie – jako wjazdową i wyjazdową – które mogą być otwierane i zamykane równocześnie. Aby zapewnić poziome ustawienie bram, konieczne było zniwelowanie różnic w wysokościach konstrukcyjnych za pomocą elementu dopasowującego w dolnym panelu bramy.

Za projekt odpowiadała pracownia architektoniczna pittino & ortner (AT). W celu dopasowania do architektury obu budynków, które razem tworzą kształt wirnika śmigłowca, szczególny nacisk położono na poziome linie zabudowy.